Krysař

25. april 2008 at 5:07 | darken |  Knihy
http://www.comx.cz/picgalerie/andraste-krysar1-2.jpg
Včera jsem dočetla knihu Viktora Dyka - Krysař. Úplně jsem se zamilovala... No, někdo se zamiluje do kluka, někdo do knihy. Já jsem ta druhá varianta. x))) Musím se zeptat v antikvriátu, jestli ji nemají. Všichni (no, vlastně ne všichni, jak jsem se dozvěděla ve škole, kde o tom skoro nikdo neměl ani páru) určitě známe legendu o krysaři a městu Hammeln. Viktor Dyk ji pojal trochu jinak...
Hansovní město Hammeln je měšťanské a úplně obyčejné... Postupem času se v něm ale začnou množit krysy. A tak vstupní branou projde krysař. Ale není to obyklý krysař, tento je zvláštní a to nejen tím, že nemá jméno. Krysy hubí tím, že hraje na flétnu a ony za ním jdou poslušně jako ovce, i když nikdo z lidu nic neslyší. Krysař totiž hraje potichu, bojí se, co by se stalo, kdyby přidal na síle. Jdou za ním až k řece, do které skočí.
Krysař se dohodne s radními města, že mu vyplatí odměnu 200 rýnských za odstranění krys z měst, a tak krysař pilně pracuje... Seznámí se s Agnes, což je jedno z krásných děvčat hammelnských, ale má v sobě jakési zvláštní kouzlo, kterým krysaře upoutá, i on zaujme ji. Bohužel má milence - Dlouhého Kristiána. Ale nic nemůže stát v cestě jejich vášni, Agnes se s krysařem tedy dohodne, že bude mít za millence oba a jen se postará, aby se nikdy nesetkali.
Na okraji Hammeln žije i mladý rybář Sepp Jorgen, je trochu prostoduchý a všechno mu dochází až druhý den, tak se mu všichni posmívají, obvzlášť děvčata, u kterých by jinak mohl mít úspěch.
Krysař pracuje, pilně vyhání krysy a jednoho dne je práce hotova. Ale radní odmítají platit, celé městečko se krysaře trochu bojí, spíše jím opovrhuje, a tak mu nezaplatí. Krysař se naštve, ušetří však město kvůli Agnes.
Jenže ouha. Agnes čeká dítě s Kristiánem, miluje však krysaře. Nevidí východisko. Jednoho dne se chová velmi zvláštně, řekne si matce, aby jí vyprávěla pověst o Zemi sedmihradské. Je to země, kde není nářku, smutku, lží... Je tam všechno krásné a lidi se mají rádi. Brána do této země je za Hammeln v propasti na hoře Koppel
I Agnes zoufalá vydá se na horu Koppel. Skočí do řeky. Chce najít zemi sedmihradskou.
Matka ji hledá, ale nenachází. Žalem zešílí a tak ji najde krysař, vymámí z ní, kam Agnes šla a pojme ho hrozný smutek. Přiloží flétnu k ústům a začně hrát naplno, tak hlasitě, jak ještě nikdy nehrál. A lidé se zvedají a jdou za ním, vědí kam jdou, do Země sedmihradské. Jen jeden člověk z Hammeln nejde - Sepp Jorgen, ubožák, kterému všechno dochází až druhý den.
I počestní občané hammelští skákají do propasti s vidinou toho, co bude. Hudba přestane, flétna se oddálí od úst a vypadne z rukou. I krysař následuje lid do Země sedmihradské. Snad se tam setká s Agnes.
Na druhý den začne Sepp pociťovat účinky hudby, následuje stopy krysařovy, ale uslyší plakat dítě, tak jen přece jenom není poslední občan Hammeln, dítě zacháíní a dojde s ním až k propasti a tam, jako by ho slunce osvítilo, si uvědomí, co by udělal, otočí se a jde najít matku, která by dala děcku napít.
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement