Jak to všechno skončilo... (A skončilo to vůbec?)

16. february 2008 at 6:54 | darken |  Harry Potter
Četli jste už Harryho Pottera a relikvie smrti? Počítám, že ano, protože už je to pěkných pár (16) dní, co vyšel. Nemyslím si, že by byl problém tu knížku sehnat... Komu se nechce dávat 549,- což je standartní cena této knihy, mohl si ji půjčit od nějakého známeho, nebo přímo z knihovny. Je tu také stále možnost neoficiálního překladu na internetu... (Neofic. překlad - ZDE) Podle mě je to na dost dobré úrovni, ale vzhledem k tomu, že jsem četla jen pár stran, nemůžu dost dobře soudit...
Na přebalu (anotace) této oranžové knihy je napsáno: Naposledy...? Což podle mě jenom umocní dohady fanoušků, jestli J.K. napíše ještě nějaký "osmý díl", což je ale podle mě trochu nepravděpodobné, jestli ještě něco, co by mělo co k dočinění s HP napíše, bude to ta slibovana encyklopedie a možná nějaká kniha, která se odehrává v tom světe, ale Harry Potter se už v ní - dle mne - už vyskytovat nebude - určitě ne jako hlavní postava. Tím epilogem jeho příběh uzavřela.
Recenze: klikněte

____
Závěrečný díl má něco jako prolog z prostředí smrtijedů. Odehrává se v něm setkání Snapea a Yaxleyho (?) a předávání informací, kdy bude Harry Potter přemístěn od svých příbuzných na "bezpečné" místo lidí z Řádu. Smrtijedi jdou do Malfoy manor, které si Voldemort vybral jako své sídlo. Z popisu v knize se můžeme ujistit, že Lucius Malfoy má opravdu vybraný vkus a jeho "zahradu" obývají bílí pávi, zdobí ji fontána a všudypřítomný luxus .
Rodinka Malfoyových není moc nadšená ze svého hosta, ale co se dá dělat, když vytáhl hlavu rodiny z Azkabanu? Následně se staneme svědky vraždy profesorky studia mudlů z Bradavic.
Po "rozehřátí" na návštěvě u Pána zla se opět ocitáme v kůži Harryho Pottera, který se chystá na svou přepravu do bezpečí v předvečer (?) svých narozenin.
Originál kniha v angličtině, slovenštině i češtině: KLIK
Stránka knihy: Levé myšítko
Plán přesunutí je snadný. Harry Potter se "rozmnoží" pomocí mnoholičného lektvaru na dalších šest částí a každá jeho "kopie" včetně jeho vyrazí na jiné místo. Tento plán navrhl Mung Fletcher, ale - jak se dozvíme na konci knihy - ne zcela ze svobodné vůle, Severus Snape na něj použije matoucí kouzlo. Bohužel smrtijedi mají už plán zjištěný a čeká na ně tedy pěkná kohorta, dostatěčně velká, aby se také rozdělila. Po četných trampotách (umře Hedvika), se Harry - kterého přepravoval Hagrid na Síriusově motorce, dostane k rodičům Tonksové a odtud se přemístí do Doupěte. Při přepravování zahyne Pošuk Moody a zdrhne právě Fletcher. George přijde o ucho po tom, co na něj Snape omylem sešle sectusembru - původně měla zasáhnou Smrtijeda, který míříl na Charlieho (?). Protože co? Snape je na Harryho straně už od samého začátku.
Harry, Ron i Hermiona dostanou zlatonku, Bajky barda Beedleyho a zatemňovač z Brumbálovi závěti. Zatímco se v Doupěti sejde nebelvírský trojlístek a chystá se svatba Billa a Fleur ministerstvo padne. Pán zla si podrobil Břichnáče (což je jakýsi významný představitel) imperiem.
Svatba je v plném proudu, objeví se na ní staří známí... Lenka Láskorádová a její otec, Krum, Weasleyovi a jejich četné příbuzenstvo....
K večeru se to ale zvrtne. našli je. Harry se ale naštěstí stačí i s Hermionou a Ronem přemístit na Grimauldovo náměstí...
Uch, už mě to trochu vzmáhá...
Každopádně v Siriově domě začně hlednání po viteálech. Ještěže si prozíravá Hermiona "schovala" pomocí zmenšovacího kouzla spoustu užitečných věcí do malé kabelky a vzala si ji s s sebou i na svatbu.
Pomocí Krátury a prohledání domu zjistí, že další viteál - ten zlatý medailon, kvůli kterému prý zemřel Brumbál, ukradl Siriův bratr, který se kál a své služby pro Voldemorta litoval. I začali pátrat po medailonu. Krátura, z kterého se později vyklubal moc milý skřítek, jim prozradil, že ho ukradl opět ten strašný Mundungus Fletcher! Tak ho vyhledali a dozvěděli se od něj, že ho má Umbridgeová!
Teď jak se dostat na ministerstvo, které už ovládá Pán zla... a Harry je nežádoucí číslo jedna, všude kolem se dělají procesy s "mudlovskými šmejdy", aby se zjistilo, zda jsou to opravdu kouzelníci...To značně zestručním. ;-) Prostě se přeměnili pomocí mnoholičného lektvaru. Bohužel se rozdělili, ale pak se opět našli a uprostřed "bitky" se přemístili i s medailonem na zpět. Bohužel se jich chytl Yaxley, a tak bylo Fidelovo zaklínadlo, chránící dům, vyrušeno. Museli pryč. Přemístili se tedy jinam, ale na Grimauldovo náměstí už nemohli.
Dny ubíhaly a oni něměli žádné jiné informace, žádné nápady, kde by mohli najít další viteáli. Navíc ten, co mají, můžou zničit jen velmi silným jedem (baziliščím zubem třebas) nebo skřetí prací (třeba Godrikův meč) a působí na ně "zle". Ještě k tomu se musejí každé ráno stěhovat na jiné místo...
Rozhádají se a Ron odejde. Harry ani Hermiona už dál nevědí, tak se jako tonoucí, co se stébla chytá vydají do Godrikova dolu - vesnice, kde se narodili Harryho rodiče... Byla to však past. Objeví se tam Voldemort a Harry si rozbije hůlku. (lépe řečeno mu ji rozbije Hermiona)
Hermiona s Harrym mají trochu problémy. Harry hlídkuje před stanem, když uvidí oslnivě bílou laň - něčího patrona. On se to dozví až na konci, ale my víme, že ho vyčaroval Snape. harry jde instinktivně za ní a ona ho dovede k jezírku, ve kterém je zamrzlý meč Godrika Nebelvíra. Harry neví, kdo ho tam dal, ale my víme, že to byl zase Severus. Rozbije led a vrhne se pro něj, bohužel ho medailon, který má zrovna pověšený kolem krku, začne škrtit. Naštěstí ho někdo vytáhne. Je to Ron! Vrátil se... A zničí viteál. Brumbálův zatemňovač mu v tom pomohl.
Tak jsou zase všichni tři... Ale Hermiona je na Rona pěkně naštvaná.
Čím dál tím víc si začnou všímat znamení, vedoucích k nějaké bezové hůlce, kněco, co Voldemot schání. Harry má totiž stále propojení s myslí Voldemorta... Vzpomenou si, že viděli stejné znamení, jako je v Hermionině knize, na hrobu v Godrikově dolu atd. na otci Lenky Lákorádové, vydají se ho tedy navštívit. Te je přivítá "trochu s rezervou", ale vyloží jim celý příběh o relikviích smrti. Jsou tři - bezová hůlka (je nepřemožitelná), dokonalý neviditelný plášť a kámen, který oživí mrtvé. Ten, kdo získá všechny tři relikvie se stane pánem Smrti. Pro většinu lidí to je ale jen povídačka... Láskorád je ale trochu "jinej", Lenku unesli Smrtijedi, a tak je zavolal, že má doma Harryho Pottera, v naději, že mu ji pak vátí. Nutno dodat, že naše trojka mezitím stihne zmizet. A pokračuje hledání, nyní i s myšlenkou na relikvie smrti.
Jednou je chytne parta lapků, co pochytává lidi na šikmé ploše, Hermiona sice použije na Harryho kouzlo, po kterém mu opuchne celý obličej a tak, ale lapkové si všimnnou jizvy, tak ho odvedou do sídla Malfoyových. Tam si nikdo není dvakrát jistý, zda je to zrovna Harry, ani Draco, který je zrovna doma na velikonočních prázdninách.
Stejně ale přivolají Pána zla, a než přijde šounou je do vězení, krom Hermiony, kterou Bellatrix mučí. V cele už je Ollivander, Lenka, Seamus a jeden skřet . Harry vytáhne zrcátko po Siriusovi a přeje si (nahlas), aby jim někdo pomohl. Za chvíli se tam objeví Dobby! Harry s Ronem zachrání Hermionu, Harry ukradne Dracovi, který se stejně moc jistě netváří, z celé té knihy mám pocit, že se Dracovi služba pánu zla moc nezamlouvá... a ještě jednu Bellatrixinu - tu dostane Hermiona, Dobby se s nimi pak přemístí do Lasturové vily - tam žijí Fleur s Billem. Dobbyho ještě stihla Bellatrix zasáhnout nožem a on nepřežije. Pohřbí ho.
Není času na zbyt a musí se plánovat další kroky jejich "akce". Další viteál je v trezoru Lestrangeových. Určitě. Tím si je Harry jistý, ale jak tam?
Dohodnou se se skřetem, kterého zachránili, že jím pomuže výměnou za... Godrikův měč, který mu ovšem nechtějí dát rovnou, potřebují ho na rozbití viteálů.
Plán je jasný - Hermiona se s pomocí vlasu, který našli na jejím hábitu přemění v Bellatrix a Rona "pozmění", aby ho nebylo poznat. Harry se skřetem se schovají pod neviditelný plášť. Už jsem řekla, že ten plášť je relikvie? Ne?
Neprobíhá to moc hladko, Harry je dokonce nucen použít imperio, ale nakonec už jedou k trezoru. Onen trezor je dost chráněný, takže je jedno kouzlo odhalí a ztratí svoji přeměněnou podobu. Musí projít kolem draka, ale nakonec to zvládnou a jsou v trezoru. Přes veškeré útrapy získají pohárek Helgy z Mrzimoru a utečou právě na onom drakovi, skřet jim ale ukradne meč.
Mezitím však pán zla získá neporazitelnou hůlku, kterou měl Brumbál při sobě ve své hrobce. Ještě jsem se nezmínila, že celou knihu provází pochyby o Brumbálovi. Že vůbec nebyl tak hodný, jak se dělal. Dva měsíce kamarádil s Grindewaldem (do kterého byl zamilovaný! To se ale dozvídáme mimo knihu od Rowly), měl sestru, která byla labilní a nechodila do školy... Bratra, který mu rozbil nos na pohřbu jejich sestry.
Musí do Bradavic, tam najdou poslední viteál (pokud nepočítám Naginiho) něco Roweny z Havraspáru. Přemístí se do Prasinek, ale tam se spustí polplach, protože tam mají zákaz nočního vycházení. Naštěstí je zachrání hospodský Prasečí hlavy. A kdo to je? No, bratr Brumbála! Aberforth. Od něj se dostanou skrz tajemný obraz do Bradavic do tajemné komnaty, kde je sídlo odboje v Bradavicích. Hlavní vedoucí je tam Neville.
Musí evakuovat hrad, vzbouří celou škoulu. Snape uteče a Harry jde hledat vitál. Zapátrá i u havraspárského ducha - Šedé dámy. Zjistí, že to je dcera samotné Roweny a zjistí, že viteál je Rowenina čelenka. Už asi ví, kde je.
Sebere Rona a Hermionu a mazá do komnaty nejvyšší potřeby, tam, kde Draco minulý rok našel tu "přemisťovací" skřínku. Už tam na ně někdo ale čeká. Právě Draco se svýma kumpánama - Crabbeem a Goylem.
Na konec čelenku najde, ale jelikož jeho kumpáni jsou tupci, zapálí jeden z nich oheň. Harry ale Draca zachrání (pak ho naše trio zachrání ješt jednou) a utečou.
Mezitím je škola v obležení. Voldemort sám je v Chroptící chýši. Harry se za ním zajde podívat a stane se se svědkem, jak nechá svého hada prokousnout hrdlo Severusovi Snapemu, pak odejde a Harry si vezme Snapeovi vzpomínky. Tak se vlastně dozví, jak to bylo, že Snape ho celou dobu bránil, protože byl zamilovaný do jeho matky, a Brumbálovu smrt měli naplánovanou.
Ron s Hermionou si "odběhli" pro baziliščí zuby a zničí další viteál.
zemře Colin Creevey, Lupin a Tonksová...
Harry sám vejde do zapovězeného lesa, ze Snapeových vzpomínek se totiž dozvěděl, že je další "viteál", který se vytvořil omylem, když mu byl jedn rok a "porazil" Voldemorta.
Voldemort na něj sešle kletbu, ale chybka... Harry nezemře. jen se ocitne na nástupišti 9 a 3/4 s Brumbálem... Musí se ale vrátit zpět do našeho světa. Narcissa Malfoy ze strachu o svého syna zalže svému pánu a řekne, že je po něm.
A triumfálně během poslední bitvy Harry vskočí a zabije Voldyho! No, nejdřív se na něj tak trochu vytahuje a tak. Musí si dokázat, že je nej. Hezky mu vytmaví, že nikdy nebyl pánem bezové hůlky (to je ta neporazitelná), páč jjím pánem nebyl Snape ale Draco...
No, happyend, jak se patří.
V epilogu se ještě dozvíme, jak naši hrdinové vypadají po devatenácti letech. Harry má s Ginny (kým taky jiným...) dva syny (Albuse Severuse a Jamese) a dceru (Lily), Ron si vzal Hermionu a mají syna Huga a dceru Rose. Draco má syna Scorpiuse.
____
S epilogem moc spokojená nejsem...
Jinak se za tento článek tak nějak omlouvám, o dost lépe se mi četla ta kniha... Píšu to, protože se znám a nechci nic zapomenout. :-) Když je u slova otazník, nejsem si tím faktem jistá, protože doma tu knihu už nemám.
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement