Pytel kostí

14. december 2007 at 4:18 | darken |  Knihy
Tahle kniha se mi tenkrát taky dost líbila, teď čtu od Kinga další fešnou bichli, tak čekejte další článek ke Kingovi.
Pytel kostí

Autor: Stephen King

Jedna kniha

Kategorie: Horor, fantasy

Anotace: Ústřední postavou tohoto strhujícího románu je spisovatel Mike Noonan. Ztratil tragicky ženu a s ní i nenarozené dítě. O to urputněji se ujme mladé ženy Mattie, která ovdověla a jejíž movitý tchán jí chce připravit o dcerku. Po celou tu dobu je trýzněn nočními můrami a jeho dům se mění v čím dál tím záludnější past. Je na vině Noonanova žena, která mu zatajila, že čeká dítě, či někdo, kdo bydlel v domě kdysi dávno? Odpověď je skrytá v umně provázaném ději, jenž spojuje horor s love story a nalézá přirozené řešení v propojeném osudu děvčátek, jejichž jména začínala, či měla začínat písmenem "K".


Bohužel se mi vůbec nechce přepisovat děj vlastními slovy, kniha měla taky tak pět set stran, takže jelikož si nic nedělám z autorských práv, vložím sem přepis z jiného blogu.
Jinak moje ohodnocení je jako vždy, když se jedná o Kinga, skvělé. Dávám devadesát procent.
Strhující děj, zajímavý lidský hrdina (vůbec King má zajímavé hlavní hrdiny, obyčejné lidi, ne nějaké Conany, Xeny atd), trochu strašidelná atmosféra, příběhu dodává na autenticitě ich forma.
Nemám, co bych vytkla, ale četla jsem i knihy, které mě nadchly více.
Ale pro čtenáře hororu a milovníky násilí - dobré čtivo.

DĚJ:
Mike je celkem úspěšný spisovatel. Má manželku Jo a poklidně si žijí. Jediné, co jim chybí ke štěstí, je potomek. Po několika letech se Jo konečně podaří otěhotnět, ale než to Mikovi stačí říct, umírá ve velmi teplém srpnu roku 1994 na parkovišti na protržení lebeční cévy.
Mike je po její smrti ve velkém šoku. Dostaví se mu "spisovatelský blok" a nic ho nebaví.
Až 4. července 1998 odjíždí Mike na jejich chatu, Smějící se Sáru, o níž se mu zdálo pár znepokojivých snů. Na chatě se dozvídá, že Jo po něčem pátrala, ale neřekla mu to. Ještě toho dne se vydává do vesnice, aby si koupil něco k jídlu. Na silnici potká malou holčičku, jak kráčí po středové čáře. Vezme ji na okraj a okamžitě přijíždí i dívčina matka Mattie. Dozvídá se, že Mattie nedávno ovdověla, ale její dítě, Kyru, jí chce vzít bohatý tchán Max Devor. Mike se i přes varování od blízkých lidí pouští do boje za práva Mattie a Kyry. Pozve si na pomoc právníka Johna Storrowa.
Během toho však pokračují Mikovy sny o mrtvých lidech a navíc se do Mattie zamiluje. Mike není ani jediný, komu se po lednici hýbou sami od sebe písmenka a vidí mrtvé lidi. Vidí to i Kyra, která je navíc s Mikem spojena telepaticky. Mikovi se ve snech objevuje Sára (původní obyvatelka chaty). Žila kolem roku 1900, byla to černoška a dobrá zpěvačka.
Mezitím Max chce po Mikovi, aby přestal pomáhat Kyře. Mike odmítne a toho večera je pan Max Devor nalezen ve vaně s pytlíkem přes hlavu. Sebevražda.
John, Mattie, Mike, George Kennedy a Romeo si naplánují "večírek" na počest vyhraného sporu o Kyru. Když se všichni pobaví, přichází bouře a všichni se chystají domu. V tom přijede auto a začne se z něj střílet. John, George a Romeo jsou vážně postřeleni a Mattie je zabita. Mike popadne Kyru a odváží ji na Sáru. Mezitím bouřka opravdu začala (kroupy, vítr, déšť, blesky, hromy).
Mike se málem pokusí Kyru zabít, ale duch Jo mu pomůže, aby to neudělal. Dostane se pod Johanninu pracovnu a tam dostává odpovědi na všechny své otázky: Sára byla zabita Maxovým dědečkem, který zabil i jejího syna Kita, a tak se Sára mstí všem příbuzným dětem, jejichž jména začínají na K.* Mike je tedy příbuzný s Devorem. A proto taky zemřela Jo - její dítě se mělo jmenovat Kia. Kyra je poslední na řadě.
Mike se rozhodne, že těm vraždám učiní přítrž. Vyrazí do lesa, kde jsou Sára a Kito zakopáni, a zničí jejich kosti.
Kyra je unesena Rogettou, Mike ji nakonec zachrání a Rogette - poslední příbuzná - také umírá.
Po tomto dobrodružství se Mike rozhodne Kyru adoptovat, ale jak to dopadne, to už se v této knize nepíše.

* tady bych jen podotkla, že to také zařídila Sára, aby jména mnoha dětí začínaly na K.

HLAVNÍ POSTAVY:
Mike Noonan (ústřední postava)
Johanna Arlen Noonanová (Jo)
Mattie (Mary) Devorová
Kyra (Ki) Devorová
Max Devor
Rogette Whitmorová
Sára Tidwellová
John Storrowe
 

1 person judged this article.

Comments

1 Vendëa Vendëa | Web | 16. january 2009 at 21:41 | React

No, S. King je můj oblíbený spisovatel. Jeho knížky fakt žeru. Dneska sem například dočetla Žhářku-ten konec byl fakt děsně napínavej-i když nakonec umřela jedna z hlavních postav (tak už to většinou u Kingových knížek bývá :D ) No, tak teď se pustím do další...

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement